چهارشنبه , مرداد ۱۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / نکات بسیار مهم جهت داشتن ماکت با کیفیت به کمک پرینترهای سه بعدی

نکات بسیار مهم جهت داشتن ماکت با کیفیت به کمک پرینترهای سه بعدی

 در این مطلب قصد داریم تا شما دوستان عزیز را با نکاتی بسیار مهم جهت داشتن ماکت با کیفیت به کمک اسکنر سه بعدی بیشتر آشنا سازیم.در ادامه این مطلب به شرح هر یک از این نکات خواهیم پرداخت.

%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%86%D8%AA %D8%B3%D9%87 %D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C %D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%AA %D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C 540x350 نکات بسیار مهم جهت داشتن ماکت با کیفیت به کمک پرینترهای سه بعدی

pazzzle.com

گاه ماکت های معماری در پروسه پرینت سه بعدی بسیار نا مناسب پرینت شده و موجب نارضایتی می گردد.در این مقاله با ما باشید تا برای پیشگیری ازاین مشکل بیشتر بدانیدگاه ماکت های معماری در پروسه پرینت سه بعدی بسیار نا مناسب پرینت شده و موجب نارضایتی می گردد.در این مقاله با ما باشید تا برای پیشگیری ازاین مشکل بیشتر بدانید.

تاریخ ژوژمان و ارائه کار نزدیک است و بسیار عجله دارید برای داشتن ماکت  ای تمیز و مناسب و درخورد ارائه به استاد گرامی .فایل را برای پرینت سه بعدی به یک شرکت تازه کار در این زمینه می فرستید و قرار است چند ساعت مانده به تاریخ ژوژمان ماکت را تحویل بگیرید.بسیار دردناک است ولی گاهی ماکتی که به دست شما می رسید بسیار افتضاح است. بخشی از این موضوع مربوط به متریال نامناسب مورد استفاده در دستگاه،کیفیت پایین دستگاه و همچنین تنطیمات نادرست اپراتور دستگاه می باشد و  بخش دیگری مربوط به فایل سه بعدی ای است که افراد تهیه و برای پرینت ارسال می نمایند. با فرض اینکه شرکت مناسبی جهت پرینت سه بعدی فایل خود پیدا کرده اید ، در این مقاله سعی بر راهنمایی دوستان گرانقدر طراح و معمار جهت مدل سازی مناسب و بدون ایراد طرح های معماری برای پرینت سه بعدی می باشد.سایر طرح های سه بعدی که توسط مهندسین مکانیک یا طراحان صنعتی(همکاران عزیز) مدل سازی می شود به دلایلی که در ادامه گفته می شود مشکلی ندارد و معمولا مشکلات پرینت سه بعدی در طرح های معماری دیده می شود.پس در ادامه با ما باشید تا فایل های بهتری جهت پرینت سه بعدی داشته باشیم .

بیشترین درصد پرینتر های سه بعدی در ایران مربوط به دستگاه های با تکنولوژی FDM می باشد.این دستگاه در عین قیمت ارزان برای خدمات پرینت سه بعی دارای مشکلاتی در هنگام پرینت برخی طرح ها هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.یکی از این موارد مشکل این روش در پرینت قطعات باریک و بلند و پرینت قطعت ظریف می باشد.

%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%86%D8%AA %D8%B3%D9%87 %D8%A8%D8%B9%D8%AF%DB%8C %D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%AA %D9%BE%D9%84%D8%A7%D9%86 %D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C نکات بسیار مهم جهت داشتن ماکت با کیفیت به کمک پرینترهای سه بعدی

۱-اسکیل یا مقیاس شدن ماکت های معماری : یکی از بزرگ ترین مشکلات پرینت ماکت های معماری اسکیل و کوچک شدن بیش از حد آنهاست . معمولا در طراحی فنی و مهندسی ضخامت دیوارها حدود ۳۰ سانتیمتر و ستون ها ۴۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود.در عین حال هنگامی که یک ماکت در ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتیمتر پرینت می شود ، معمولا بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ بار کوچک تر مقیاس شده است ( به طور متوسط ) . این اسکیل باعث می شود در بهترین حالت دیواره ها ، سقف ها ، ستون ها ، فریم پنجره ها و…به ضخامتی کمتر از نیم میلیمتر برسند که باعث دفرمگی بسیار شدید یا سستی ماکت و کاهش شدید کیفیت پرینت می گردد.

راهکار : در نظر داشته باشید که اگر قرار است طرح سه بعدی خود را جهت پرینت نیز استفاده کنید ، فایلی دیگر برای همین منظور تهیه نمایید که ترجیحا از داخل به صورت تو پر و سالید باشد . در غیر اینصورت دیواره ها را چندین برابر از داخل ضخامت بدهید و ستون ها یا قسمت های باریک و بلند را نیز کمی ضخیم تر در نظر بگیرید.قسمت هایی مانند شیشه ها نیز از این قاعه مستثنی نیستند و باید ضخیم در نظر گرفته شوند. نکته : نمای ساختمان ها با در نظر گرفتن شیشه ها در پرینت سه بعدی تمیز تر و محکم تر خواهد بود. در صورت حذف شیشه ها و فریم های خالی ، اطراف فریم شیشه به خوبی پرینت نشده و باعث دفرمگی سطح ماکت می گردد.

۲-طرح های باریک و بلند : در نظر داشته باشید ستون بلندی مانند یک میل پرچم یا چیزی شبیه به آن که در اسکیل ماکت قطعه با قطر یک میلیمتر و ارتفاع ۱۵۰ میلیمتر ( پانزده سانتیمتر) شده است در هنگام پرینت سه بعدی به دلیل حرارت دویست درجه ای نازل دستگاه،دفرمه شده و به هیچ عنوان ماکت مناسبی از آب در نخواهد آمد.

پرینتر سه بعدی, چاپگر سه بعدی, خدمات پرینتر سه بعدی, اسکن سه بعدی , طراحی سه بعدی , پرینت سه بعدی , فروش پرینتر سه بعدی , مواد مصرفی چاپگر سه بعدی

راهکار: تا حد امکان ستون ها ، طرح های باریک روی نما ، میله ، درخت و هر نوع حجم باریک و بلند را در ماکت تا حد امکان حذف یا ضخامت آنرا بیشتر نمایید طوری که در هنگام پرینت و اسکیل نهایی مقطع این قطعات حداقل ۲ الی ۳ میلیمتر قطر داشته باشند.

۳-طرح های مشبک  : پرینت سه بعدی به روش FDM به کمک فیوز کردن و لایه گذاری مذاب پلاستیک ساخته می شود و بهتر است برای فرم ها سالید و ضخیم استفاده شود. در هنگام پرینت طرح هایی که به شکل توری و با ضخامت پایین هستند ، مذاب پلاستیک دچار دفرمگی شده و معمولا خروجی خوبی بدست نمی آید.

راهکار : در این مورد هم بهتر است ضخامت مقاطع تا حد امکان افزایش یابد یا کلا ماکت مورد نظر به روش های دیگری مانند SLS یا SLA ساخته شود .

۴-مشکلات نرم افزاری : یکی از بزرگترین قاتلان ماکت هایی که به روش پرینت سه بعدی ساخته می شوند نرم افزار ۳dMax مکس می باشد .گپ های بسیار زیاد ، صفحات بدون اتصال و غیر یکپارچگی ، پوسته های غیر سالید و بدون ضخامت از مشکلاتی است که در نود درصد مواقع باعث می شود حجم هایی که به کمک نرم افزار مکس طراحی می شوند دچار مشکل شده و با اشکال در پروسه پرینت مواجه شوند.

راهکار : ترجیحا به کمک نرم افزار های صنعتی تر مانند راینو ، کد سه بعدی و موارد مشابه فایل خود را جهت پرینت سه بعدی مدل سازی نمایید.

۵-ضخامت بخش های محتلف : دقت نمایید که سرفیس های بدون ضخامت در هنگام تهیه رندر مناسب هستند ولی برای داشتن حجمی فیزیکی نیاز است که تمامی بخش ها دارای ضخامت و اندازه باشند.برای این منظور دقت نمایید تمامی دیواره ها،سقف هاو…دارای ضخامت و به صورت تو پر طراحی شوند.

امیدواریم این مقاله باعث شود تا حد امکان خروجی کیفی ماکت های ساخته شده به روش پرینت سه بعدی بیشتر شود و مورد استفاده علاقه مندان و معماران محترم قرار گیرد.

منبع

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان