یکشنبه , مرداد ۱۰ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / خاصیتهای بررسي و کتابخوانی در کودکان نوجوانان

خاصیتهای بررسي و کتابخوانی در کودکان نوجوانان

خاصیتهای بررسي و کتابخوانی در کودکان نوجوانان
1115104536 comics thumb1 خاصیتهای  بررسي  و کتابخوانی در کودکان  نوجوانان
بانک کتاب

بانک کتاب ایرانیان

bankeketab
حضرت علی علیه السلام می فرمایند: هر آن کس که با کتاب آرامش یابد راحتی و آسایش از او سلب نمی‌گردد. آدم موجودی کمال گراست با سکون سکوت سازگاری ندارد . او همـواره به دنبال راهی است که قدم پیش گذارد گره ای از موارد خود بگممکن است . پس او برای پیشرفت در عرصه های زندگی ، احتیاج به معرفت جامعی از خود و جامعه دارد باید با قدیم و اینده رابطه برقرار نماید . آئین مقدس اسلام ، فراگیری علم ودانش را علت ی برای رشد ، پویایی تعالی جامعه برشمرده است . از پیامبر اسلام نیز روایت شده است : هر کس در جستجوی جهان ست می بایست دانش فراگیرد و هر کس به آخرت دل بسته است بایستی از علم بهره گیرد هر کس جهان آخرت هر دو را می خواهد، باز گریزی از دانش آموزی ندارد . درجای دیگر می فرمایند: اگر روزی بر من بگذرد که درآن روز به علم ودانش من افزوده نشود. آن روز روز مبارکی نیست. با کتاب خوب است که آدم شناخته می شود ، بیشتر شدن می نماید جهت حرکت آماده می شود.

عادت به مطالعه و تاثیر آن در کودکی نوجوانی پایدار است.
بسياري از پژوهشگران و روانشناسان معتقد هستند که اساس زیربنای فرد آدم در سالهای اول زندگی پایه‌گذاری می شود آموخته های این زمان تاثیر عمیقی بر آینده ی زندگی فرد دارد . پس چنانچه مطالب خواندنی مفید سازنده در اختیار کودکان ونوجوانان قرار گیرد آنها از همان سن کودکی به بررسي عادت کنند، راه و رسم زندگی را خواهند آموخت تحت تاثیر داستانها و کتابهای آموزنده به رشد تعالی خواهند رسید و در آینده نیز برای حل موارد خود از کتاب یاری خواهند گرفت . حضرت علی (ع) می فرمایند: برترین چیزی که نوجوانان می بایست یاد بگیرند سلسه کارهایی است که به زمان بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود : آدم ی جهت داشتن زندگی سعادتمند نیازمند بینش و آبعضی است و آموخته های زمان کودکی و نوجوانی مقدمه ای جهت زندگی شخص است . کودکان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز بایستی بیاموزند ودراین مسیر کتابخوانی ، چون چراغی فرا راه انهاست.
مطالعه راهی جهت تقویت روحیه دینی کودکان و نوجوانان است .
بعضی والدین به دلیل ناآگاهی درک نادرستی که از موارد دینی و مذهبی دارند . نمی توانند روش بهتر ی جهت کودکان و نوجوانان باشند. پس شاید در آموزش این گونه موارد دچار غلط شوند یا هرگز فرصت مناسبی برای آموزش این موارد نیابند . مطالعه کتابهای دینی به کودک و نوجوان یاری می نماید تا به درک صحیحی از این موارد دست یابد پیش از آن که دیر شود به رشد و شکوفایی برسد. اما گزینش کتابهای مناسب و چگونگی تحقيق و برداشت کوچولو از مطالب آنها از حساسیت خاصی برخودار است به راهنمائی افراد آگاه نیاز دارد.
مطالعه صحیح زمینه ساز اندیشه خلاقیت کودکان نوجوانان است.
خواندن کتابها داستانهای مختلف سبب شکل گیری ارزشهای گوناگون در ذهن بچه می شود. حساسیت او را افزایش می دهد احترام به دیگران در او شکل میگرد . رضایتی که کودک از مطالعه به دست می آورد او را متکی به خود بار خواهد آورد . سوالات ی که بر تاثیر مطالعه جهت کودک بیان می شود مقایسه هایی که او بین موارد مختلف می نماید . در کل سبب می شود که او فردی خلاق بار بیاید.
با بهره گیری از تخیل که ضرورت مهم خلاقیت است جهان یی بزرگ و پهناور در مقابل چشم ان کوچولو گشوده می شود او قادر است ازادانه خیال پردازی نماید . کوچولو در این شرایط هنوز خود را محدود و محبوس در حصار واقعیتها و امور مشهود نمی بیند.
بررسي باعث پیشرفت تحصیلی است
مطالعه غیر درسی ، باعث بالا رفتن سطح فکر و فعال شدن ذهن کودکان نوجوانان است . وقتی سطح فکر دانش آموزی بالا رفت و ذهن او فعال شد . امکان فراگیری در سهای مدرسه جهت ش خوب فراهم می شود. یعنی ذهن او آمادگی را برای یادگیری ریاضی، ادبیات ، تاریخ، …. خواهد داشت و این مطلبی است که تجربه ی آن را بارها ثابت کرده است.
دانش آموزی که همگام با تحقيق ی درسی به طور جدی به بررسي ی کتابهای غیر درسی هم می پردازد، بدین وسیله :
سطح فکر و اندیشه های وسیع می شود.
ذهنش برای فراگیری فعال تر می شود.
گنجینه ی لغاتش کامل تر می شود.
افقهای نو ی پیش رویش باز می شود.
آمادگی جهت یادگیری درسهای مدرسه بیشتر می شود.
به صورت جدید تر قوی تر در راه کسب علم گام بر می دارد.
کتابخوانی راهی جهت معرفت الگوهاست
کودکان نوجوانان جهت موفق یت در زندگی به الگوهای رفتاری نیازمندند. وجود حس شبیه سازی در کودکان و نوجوانان نیاز آنها به الگوهای رفتاری ، ایجاب می نماید که به الگوهای مناسب ای دسترسی داشته باشند تا بدین وسله شخصیت و رفتار را تشکیل دهند. الگوهایی که به وسیله ی کتاب معرفی میشوند نقش مهمی را در شکل دادن به شخصیت کودکان نوجوانان ایفا می کنند. به لحاظ تاثیری که الگوهای برجسته ی اخلاقی در شخصیت نوجوانان جوانان دارد . مطالعه ی زندگینامـه ی بزرگان مشاهیر فرزانگان می تواند بسیار زیاد تاثیر گذار واقع شود.
آیا عادت به تحقيق ، امری اکتسابی است؟
عده ای از والدین مربیان تصور می کنند که عادت به مطالعه امری ذاتی خصلتی است که فقط از افراد به کنجکاوی ، علاقه و … به آن روی می آورند و دیگران نمی توانند اهل تحقيق باشند احتمالا به همین دلیل هیچ گونه تلاش ی برای ایجاد عادت به تحقيق در فرزندان انجام نمی دهند.
پژوهشهای اخیر در زمینه ی تعلیم تربیت ثابت کرده است که عادت به تحقيق یک امر اکستابی است . یعنی همان گونه که کودک، خواندن نوشتن را یاد میگرد می تواند تحقيق را بیاموزد . پس بایستی روش تحقيق را به او آموخت واو را به خواندن عادت داد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان