چهارشنبه , مرداد ۱۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / فیلم زیبا مستند چیست؟

فیلم زیبا مستند چیست؟

50 50 film1 econews Fixd فیلم زیبا مستند چیست؟

دانلود مستند فارسی

فیلم زیبا مستند چیست؟
چنانچه از دو مستندساز بپرسید که فیلم زیبا مستند چیست احتمـا لا جواب وامیزانی نخواهید شنید و بحث مفصلی راه خواهد افتاد ولی یک نظر کلی وجود دارد که می گوید که ((مستند کاوشی است در روح آدم ها شرایط واقعی ))

مستند و زمان:

مستند حاوی هر سه حالت زمانی است یعنی نه فقط مستند به زمان حال و قدیم می پردازد بلکه شاید به آینده بپردازد مثل فیلم دیدنی گیم جنگ (۱۹۵۹) اثر پیتر واتیکنز از ماجرای بمباران شهرهای هیروشیما در طرح حمله فرضی به لندن مصرف کرده بود.

مستند پرداخت خلاق واقعیت:

بنیانگذار مستند – پدر جان گریسون مستند را ((پرداخت خلاق وا قعیت )) توصیف کرده است ولی این تعریف مساله دارد و آن این است که این تعریف تمام ی اشکال سینما را دربر می گیرد فیلم دیدنی های داستانی و غیر داستانی فیلم جالب های گزارشی صنعتی و… در حالی که چنین فیلـم هایی را نمیتوان مستند نامید.

مستند نقد اجتماعی:

مستند به ابعادی فراتر از کشف واقعیت می پردازد و توام باتحلیل اجتماعی است فیلم جالب ی که برای مثال کارگـران چطور کفش تولید میکنند فقط یک فیلـم صنعتی است اما اگر فیلم دیدنی ی که به اثر دقت کارگـران در تولید چنین محصولی بپردازد تماشچنانچه را به نوعی استنتاج ترغیب می نماید فیلم دیدنی مستند است. پرداختن به کیفیت زندگی آدم ها و قضاوت درمورد انها از نمایش صرف وا قعیت ما را به سوی ابعاد معنوی اخلاقی سوق میدهد خود آگاهي آدم ی را ارتقا میدهد و در یک کلمه ما را به لایه های بالاتر از واقعیت صرف هدایت می نماید .

مستند – فردیت و زاویه دید:

اکثرا هنرمندان در جامعه اولین افرادی هستند که لایه ها زیرین و حواشی جامعه را می بینند که ممکن هست از دید دیگران زیاد طبیعی باشد یا اصلا آن رانبینند. امیل زولا مستندساز برجسته میگوید « تاثیر هنری گوشه ای از واقیعیت است که ازطریق سرشت آدم ویِژگزینشه دیده می شود » این تعریف زیاد تعریف زیبا تر و جامعتر از یک تاثیر مستند است. هر فیلـم مستند در واقع گوشه از واقعیت است که از چشم و منظر و دیدگاه آن آدم در یک کلمه از ویزور دوربین او دیده شده است. پس همان گونه که هر کس حقیقت را نسبت به یک مورد تعریف می نماید به همان نسبت عکسهایی که از اتفاق توسط افراد مختلف ارایه می شود مفرق است با توجه به فرق های سبکی و تواناییهای آنها.

مستند روایت سازمان یافته:

یک تاثیر مستند همچون نمونه های داستانی به یک جریان خوب فرد جذاب کشش داستانی و مهمتر از تمام زوایه دید منسجم و مستحکم نیاز دارد وجود این عناصر برای هر روایتی ضروری است که ان را میتوان در اسطوره ها افسانه ها داستان های عامیانه به مفهوم اولین اشکال روایت هم برسی کرد. تی اس الیوت چنین میگوید « همه وظیفه هنر این است که با انتساب نظمی به زندگی مفهومی از نظم زندگی را به ما عرضه نماید » پس اثر مستند با نمایش روابط علت معلولی مفهومی از سازمان لایه های زیرین زندگی را به ما ارایه نماید .

دامنه اشکال مستند:

نمایش روابط علت معلولی یا تحمیل نظم را میتوان به اشکال مختلف انجام داد. مستند احتمال دارد برنامـه ریزی شده آگاهانه یا انگیخته و پیش بینی ناپذیر باشد، شاعرانه و اثر گذار باشد یا خشک بی روح باشد گفتار متن داشته باشد یا اصلا فاقد کلام باشد باز جویی نماید تغییرات را شتاب بخشد یا حتی شخصیت ها را غافلگیر نماید . مستند شاید با استفاده از کلمات تصاویر آهنگ یا کنش واکنش نظمی را تحمیل نماید . احتمال دارد از ادبیات، تاتر آهنگ و نقاشی آواز، مطلب رقص مصرف نماید .

وفاداری به واقعیت در مقابل واقع گرایی:

شیفتگی عمیق توجه خیلی ی به واقعیت در مستند وجود دارد. سوال مهم این است واقعیت چیست؟ ذر ذهن مادی گرا واقعیت چیزی عینی فابل مشاهده است که بتوان آن را محاسبه کرد و قابل معلت ه باشد اکثر شبکه های تلویزیونی و موسسات ملی معتبر ثروتمند به دلیل وحشت از دعاوی حقوق ی میخواهند مستند حاوی چیزهایی باشد که بتوان آن را دید محاسبه کرد در دادگاه فرضی از آن دفاع کرد. به همین خاطر این شبکه بیشتر به ساختن فیلم جذاب های خبری گزارشی تبلیغاتی طرفدار می باشند تا یک فیلم دیدنی مستند انتقادی که از واقعیت سر چشـم ه گرفته باشد که ناشی از وجدان فردی دیدگاه انتقادی نشات گرفته است.

کلا مستند غنا ابهامات مخفی در کل زندگی را منعکس زیبا می نماید غیر از واقعیت های بیرونی وقابل رویت واقعیتهای درونی و نامریی راهم نمایش میدهد. چون کابوسها رویاها و خاطرات بخشی از واقعیت هستند .

مستند هنر اجتماعی است:

مستند ساختاری از اسناد و شواهد است. مستند قصد دارد با نمایش تجربه های گابه گام سازندگانش در کلنجار رفتن با درک دریافت مفهوم رویداد ویِژگزینشه تماشپرهزینه را به استنتاج بکشاند. فیلم جذاب مستند اکثرا به صورت تیمی تولید و ساخته می شود مثل کارگردان فیلم زیبا بردار مجری و… پس چنین حساسیتی بایستی در تک تک افراد به وجود آمده باشد. پس فیلم دیدنی ی که حاصل کار گروهی فرآیند جمعی است می بایست جهت جمعی دیگر – یعنی مخاطبان – نمایش داده شود. فیلم دیدنی مستند واقعا هنری اجتماعی است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان