چهارشنبه , مرداد ۱۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / حفر چاه فاضلاب

حفر چاه فاضلاب

گام اولی که جهت حفر چاه فاضلاب در یک ساختمان بایستی در نظر گرفت
3 حفر چاه فاضلاب
لوله بازکنی شمال تهران

لوله بازکنی,لوله بازکنی تهران,لوله بازکنی در تهران,لوله بازکنی شمال تهران,تخلیه چاه تهران

معین سازی جای مناسب آن است. این روزها بسیار زیاد از ساختمان ها درست بعد از خراب کردن یک ساختمان کلنگی و قدیمی در جای آن ساخـته می شود. طبیعی است که ساختمان های قدیمی چاه فاضلاب داشته باشد و حفر چاه جدید باشد در وضعیتی باشد که در میله انبار با چاه قدیمی تلاقی نکند. در صورت معین نکردن صحیح یا نبود اطلاعات درست در خصوص محل چاه قدیمی، احتمال دارد جهت مقتنی خطرات عمده ای به دنبال داشته باشد. عمق چاه در هر منطقه ای بر اساس تست های آزمایش گاه مکانیک خاک تعیین می شود. وزن هر ساختمان با توجه به نوع جنس خاک منطقه ی محل قرار گیری آن تا عمق معین ی از زمین اثرگذار است. از آن عمق به بعد، تاثیر وزن ساختمان ـ حاوی بار مرده بار زنده ـ صفر می‌شود

مرمت چاه

در بهتریـن شرایط شما می بایست با شرکت ی همکاری بکنید که در زمینه مرمت چاه مهارت ضروری رو داشته باشه..

این عمق در تست گاه مکانیک خاک تعیین می‌شود و بسته به نوع جنس خاک هر منطقه مفرق است؛ به مفهوم شاید جهت منطقه ۱۵ متر و جهت ناحیه ی دیگر ۲۰ متر باشد. رابطه دادن این عدد به ماجرای حفر چاه فاضلاب این است که عمق چاه باید بیشتر از عدد معین شده از طرف آزمایش گاه باشد به مفهوم محل حفر انبار چاه، حتمـا باید پایین‌تر از عمقی باشد که تاثیر وزن ساختمان خنثی می‌شود.

چنانچه این چنین نباشد، احتمـا ل ریزش انبار چاه بر اثر وزن ساختمان وجود دارد و چنین ریزشی می تواند خطرات بسياري را به همراه داشته باشد. معنای این اصل این است که جهت مثال چنانچه عمق اثرگذاری وزن ساختمان توسط آزمایش گاه ۲۰ متر تعیین شده باشد، اما مالک ساختمان یک چاه ۱۵ متری حفر نماید ، ابه احتمال زیاد ل ریزش چاه بر تاثیر وزن ساختمان وجود دارد نشست ساختمان تازه کمترین خطری است که ساکنین وبقیه افراد می توانند با آن روبرو باشند.

یکی از جنبه های با اهمیت زیاد در صنعت ساختمان، سیسـتم دفع فاضلاب بوده که به دو صورت سیستم فاضلاب شهری و سیـستم چاه اجرا می شود. ولی باید اظهار تاسف کرد که به علت ضعف نقصان سیستم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرهای کشور ایران، ازراهنمای چاه استفاده می گردد که اما می بایست گفت که مضرات زیست محیطی و سلامت آن را هم در نظر گرفت که بر فردی نیز پوشیده نباید باشد.

گزینش نوع دفع چاه بستگی به جنس خاک و نوع زمین سطح آب زیر زمینی منطقه ی مورد نظر داشته و در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن ماسه یا خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی و در مناطقی که خاک آن حاوی رس زیاد یا ویژگی باتلاقی بوده یا سطح آب زیر زمینی بالا باشد (در صورت عدم وجود سیستم فاضلاب شهری) از چاه (مخزن) سپتیک استفاده میگردد.

انواه چاه در زیر شرح داده می شوند :

الف- چاه جذبی

چاه جذبی از سه بخش زیر تشکیل شده است

لوازم تخلیه چاه

.

۱– گلدونی

به دهانه چاه که شکل گلدون مانندی دارد (مخروطی یا قیفی) گلدونی می گویند و در واقع گلدونی محل جمع آوری فاضلاب مکان استقرار انتهای لوله های فاضلاب است و عملکرد آن هدایت فاضلاب به چاه است.

۲– میله

گلوه به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که تا سطح لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند. اما خوب است جهت کاهش اثرات بد حفر چاه بر سازه ساختمان، همیشه حداقل عمر میله را ۶ متر در نظر گرفت.

۳– انباره

مخزن گنبدی شکل چاه که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر میگردد را انباره گویند و کاری که می نماید جمع آوری فضولات جداسازی آب از فاضلاب بوسیله نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک است .

همچنین باید اشاره کرد که حتمـا بایستی آب باران سطحی از چاه فاضلاب آدم ی جدا بوده بهتر است تا جایی که می شود و امکان آن وجود دارد چاه مربوط به آب باران از چاه فاضلاب آدم ی دور باشد.

محاسبه اندازه انباره چاه جذبی

اندازه انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط، عمر طراحی چاه، تعداد حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان و تعداد نفرات ساکن در ساختمان دارد. (سهم تولید فاضلاب توسط میهمان ها هم در ضرایب مربوطه دیده شده است). جهت ساختمان با عمر طراحی چاه حداقل ۱۵ سال و جمعا ۳ سرویس بهداشتی در هر آپارت مان به ازای هر نفر ساکن ۸/۲ متر مکعب انباره مورد نیاز است.یعنی جهت ۵ واحد بزرگ و ۳۰ نفر ساکن در ساختمان بر طبـق محاسبات اندازه انباره چاه۸۴ متر مکعب جهت حداقل ۱۵ سال کافی است و برای عمر چاه حداقل ۱۵ سال روی هم با بیش از ۳ سرویس در هر آپارت مان به ازای هر نفر ۳/۳ متر مکعب انباره کافی است . یعنی برای مثال فوق در این شرایط اندازه انباره ۹۹ متر مکعب مکفی است. اما این نکته را بایستی یادآور شد که این محاسبه چاه آب باران را در بر نمی گیرد.

چیزی که ارزش دارد بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره ۲/۰ مساوی میزان عددی اندازه اناره در مقیاس متر مربع می بایست باشد. یعنی یک انباره ۸۴ متر مکعبی باید حداقل ۸/۱۶ متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

ب- چاه سپتیک

این چاه از مصالح نفوذ ناپذیر مقاوم در مساوی خوردگی از عبارت بتن یا مصالح ساختمانی یا پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره تهیه و تولید شده و عملکردی که دارد حفظ نگهداری فاضلاب و عدم مجوز نشت از آن یا به آن بوسیله محیط اطراف بوده و این چاهها ختما می بایست در بازه های زمانی کوتاه و معین بوسیله تانکرها یا دستگاهای مخصوص تخلیه گردند.

چاهای سپتیک به دو نوع یک بخشی یا چند بخشی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر اساس بخش بندی داخلی سپتیک بوده به نحوی که چنانچه سپتیک حاوی یک بخش باشد ضروری است با استفاده از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب در آن را کاهش داده تا امکان جدا شده آب از مواد معلق در فاضلاب ایجاد گردد که به مرور زمان فضولات بصورت لجن در کف مخزن جمع خواهند شد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان