جمعه , تیر ۴ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / سئو چیست ؟

سئو چیست ؟

%name سئو چیست ؟

طراحي سايت ارزان

سئو برگرفته از جمله Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا سئو موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک مفهوم می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها جهت یاری کردن به ویرایش رويت رابطه وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها جهت تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه افزايش ارزش آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد.

بهینه سازی فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير دائمی الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي غير قابل پيش‌بيني می باشند ؛ بنابراي ن وظيفه مهندسين سئو ظهور نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

seo سایت یا seo سایت یکی از کار هایی است که بوسیله سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگــل داراي بيش از ۲۰۰ معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين سئو مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق seo بدانند.

اوايل شروع سئو

در اوايل سال ۱۹۹۰ اولين موتور‌هاي جستجو کار را شروع کردند؛ بعضي از محبوب‌ترين آن‌ها Infoseek،Alta Vista Yahoo بودند.در آن مردم موتورهاي جستجو را به ديد يک ليست فهرست شده نگاه مي‌کردند که شبیه صفحه زرد، سئو اوليه بر طبـق حروف الفبا انجام مي‌شد. در اين ليست صفحاتي همچون AAA در بالاي اين ليست وجود داشتند.

با افزایش مستمر اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري ظاهر مي‌شدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري مصرف مي‌کردند. اين الگوريتم‌ها با معيار تراکم کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يک جمله در يک صفحه مصرف شده تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هاي شبيه key-words براي فهم محتويات وب سايت‌ها استفاده مي‌کردند. به دنبال اين افزایش سئوبراي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعالی ت خود را شروع کرد. با گسترش رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو به دنبال پيدا کردن راه‌هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها چه با مصرف از روش‌هاياخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

يک مقاله که توسط نيويورک تايمز در نوامبر سال ۱۹۹۶ چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب حرف کرد که براي قرار گرفتن در بالاي صفحه نتايج جستجو از روش‌هاي غير اخلاقي seo استفاده مي‌کردند. اين متن توضيح مي‌دهد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتي يک سايت را به همراه کلمات کليدي ويژه که در پشت گرافيک سايت پنهان شده است، بارگذاري مي‌کنند که در نتيجه موتورهاي جستجو اين کلمات کليدي را شمارش کرده رتبه بندي سايت را افزايش مي‌دهند.

همان گونه که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندي بالا براي کلمات کليدي ویِژگزینشه در اوايل کار خيلي راحتي نسبت به امروز بوده است. با بکار گيري روش‌هاي غير اخلاقي در آن زمان قرار گرفتن در بالاي ليست نتايج جستجو تضمين شده بود. امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلي سخت است که مهندسين بهينه‌سازي بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند، اما اين بازي موش و گربه بين مهندسين سئو موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد ادامه پيدا خواهد کرد.

اهداف سئو چیست ؟

هدف seo یاری به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي افزايش رابطه بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده بوسیله فرد ان است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي نیز براي کاربر و هم جهت موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات ارتباط را نشان مي‌دهد.

بعد از اينکه سئوبراي ویرایش رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان جهت پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه جهت بهينه شدن سايت يا يک صفحه است.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد مصرف قرار مي‌گيرند، بهینه سازی هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو سریع ديده نشود اما در دراز مدت مزاياي seo باعث افزايش رتبه‌بندي سايت افزايش بازديدکنندگان است. براي وب سايت‌ها خيلي با اهمیت زیاد است که در صفحه اول نتايج جستجو گـوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که ۵۸٫۴ درصد کليک‌ها را حاوی مي‌شود، قرار گيرند.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه اتوماتیک ” ۱٫۵ ميليون جستجوي گوگــل را در ماه به اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که ۳ جايگاه اول ۵۸٫۴ درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول ۳۶٫۴ درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها مفید است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.
يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي رفیق دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه معین مي‌کند ۷۲٫۳ درصد کاربر ان گـوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند فقط ۲۷٫۳ درصد فرد ان روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکـت ‌ها تاثير بهینه سازی را دانسته و حاضر هستند جهت آن زمان و هزينه صرف کنند.

کلا اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

در بازدید وب وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
باعث ایجاد برند می شود.
باعث ارتقا ترافیک سایت خواهد شد.
باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
باعث بیشتر شدن فروش کالاها خواهد شد.
بهتریـن وسائل برای تبلیغات است.

seo درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند … ارتباط مي‌شود؛ به طور کلي هر چيزي که در سايت بارگذاري مي‌کنيد مربوط به SEO On Page مي‌شود. اينآموزش پايه تمام تلاش ‌هاي بهينه‌سازي است زيرا جايي است که شما بيشترين کنترل را روي آن داريد. هر گونه تغييري را که شما در محتويات سايت ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراي ن خيلي با اهمیت است کهآموزش SEO On Page بدرستي قبل ازروش SEO Off Page انجام شود.

seo بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

بر خلافروش SEO On Page که گسترش وب سايت با کنترل مستقيم بالايي انجام مي‌شد،روش بهينه سازی بیرون صفحه حاوی تمام ارتقاهايي است که در خارج از وب سايت شما انجام مي‌شود؛ اين حاوی تمام چيزهايي است که مي‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندي بالاي سايت شما یاری کند. SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايي که از سايت‌هاي ديگر به سايت شما اشاره مي‌کنند) متمرکز مي‌شود پس با استفاده از روش‌هايي که در خارج از وب سايت انجام مي‌شود به بهينه‌سازي موتور جستجو مي‌پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که بوسیله مهندسين seo در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره مي‌شود.

seo کلاه – سفيد چیست ؟ (White Hat)

در اصطلاحات فني اين حوزه، سئو کلاه – سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها استراتژي‌هاي که از قوانين راهنمايي‌هاي موتورهاي جستجو تبعيت مي‌کنند، اشاره دارد. که اين به معني فريب دستکاري موتور‌هاي جستجو يا کاربر ان به هيچ وجه نيست. اين همچنين به بهینه سازی اخلاقي نيز ياد مي‌شود زيرا دليل آن اين است که اجراي بلند مدت داشته يا از دستورالعمل‌ها سياست‌هاي صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌هاي بالا در نتايج موتور‌هاي جستجو مصرف مي‌کند.

seo کلاه – سیاه چیست ؟ (Black Hat)

به عبارتي ديگر اصطلاح seo کلاه – سياه اشاره به مجموعه‌اي از دستورات دارد که به منظور فريب، بازي دستکاري الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو با هدف بدست آوردن رتبه‌بندي بالا، بکار مي‌رود. اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقي بوده و بوسیله هيچ موتور جستجويي تاييد نمي‌شود بکارگيري اين روش‌ها تهدید خارج شدن از فهرست پايگاه داده را جهت هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌هاي seo کلاه – سياه ممکن است که باعث افزايش افزایش ناگهاني در نتايج جستجو شود اما مي‌تواند منجر به پرداخت جريمه يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود.

مقالات در زمینه بهینه سازی موتور جستجو

در زیر به برخي از مقالات در زمینه سئو موتور جستجو اشاره شده است:

پژوهشی در استراتژی های سئو موتور جستجو جهت گسترش وب سایت های بزرگ

در این پژوهش محقق معتقد است که زمان ی که پیاده سازی وب وبسایت به انتها می رسد مشکلی که بسیار زیاد از شرکـت ها با آن مواجه هستند این مسئله است که نمی دانند که چطور وب سایت را در اینترنت معرفی نماید که برترین راهنمای برای معرفی وب وبسایت بهنیه سازی موتور جستجو است. در این تحقیق بر اساس ۷۷ معکمک که از منابع مختلف موتورهای جستجو نقد کرده است استراتژهای سئو برای گسترش وب وبسایت را بصورت زیر معرفی می نماید:

بازبینی ساختار سایت
استراتژی کلمات کلیدی
استراتژی URL
بهینه سازی کد
پردازش کردن متن
سئو لینک های ورودی
استراتژی نام دامنه و هاست
آنالیز تکنیک های سئو موتور جستجو

این پژوهش استراتژی سئو کمپانی های گوگــل مایکروسافت را ارزیابی و توضیح داده است و موردی که جهت مطالعه و آنالیز قرار داده است، استراتژی های مربوط به شرکـت مایکروسافت است. مهمترین معیارها جهت seo موتور جستجو از نظر محقق عبارتند از:

اضافه کردن Allow یا DisAllow به نقشه سایت
اضافه کردن URL به نقشه سایت
اضافه کردن نقشه وب سایت به robots.txt
استفاده از وسائل های آنالیز جهت crawl
seo موتور جستجو جهت ارتقا اصلاح رویت وب سایت

در این تحقیق محققین عواملی که در افزایش رتبه وبسایت تاثیر دارند را به ۳ سه بخش تقسیم بندی می کنند:

کمپانی های دارنده موتور جستجو: جستجـک نندگان در صفحات موتورهای جستجو یک پرس جو را اجرا می کنند پس نتیجه آن در صفحه نتایج موتور جستجو نمایش داده می شود.
وب مسترها و شرکـت های سئو موتور جستجو: شرکت هایی که با استفاده از یکسری وسائل و مهارت ها تلاش می کنند رتبه وب سایت ها را در صفحه نتایج موتور جستجو ارتقا دهند
جستجو کنندگان در موتورهای جستجو: افرادی هستند که در موتورهای جستجو بدنبال پیدا کردن اطلاعات مورد نظرشان هستند .
محققین معتقد هستند افرادی که کار سئو را انجام می دهند می بایست از آخرین تغییرات الگوریتم ها ی موتورهای جستجو مطلع باشند عواملی که باعث می شود ترافیک سایت بیشتر شدن پیدا نماید را ببهتر ی بشناسند و همچنین از کلماتی که فرد ان نهایی بدنبال آن می گردند هم آبعضی داشته باشند بعبارتی دیگر می بایست اطلاعات خود را در سه دسته بندی بالا همـواره ظهور نگه دارند.

seo موتور جستجو: مفاهیم آنالیز فنی

در این تحقیق بر طبـق یکسری مقالات، مطالعات روش ی ها برخي از مفاهیم seo موتور جستجو آورده شده است. محقیق معتقد می باشند seo موتور جستجو فرآیندی است که هیچ وقت تمام نمی شود تکنیک های زیاد ی جهت خوبتر کردن رتبه وب سایت وجود دارد ولی پیاده سازی تمام آنها مساله است. :

تکنیک هایی که در این تحقیق جهت سئو عنوان شده است عبارتند از:

افزایش لینک های خارجی
تغییر اسم فایـل ها
لینک یک طرفه
کلمات کلیدی
استفاده از Meta Tag
استفاده صحیح از عنوان
استفاده از robots.txt
seo محتوا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان