چهارشنبه , مرداد ۱۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / چيست؟ (Portal)پورتال

چيست؟ (Portal)پورتال

what is portal parsportal چيست؟ (Portal)پورتال

سایت سیمرغ

واقعا ً پورتال چیست؟ چه فرق ی با وب وبسایت دارد؟ آیا پورتال (پرتال) سیـستم مدیریت محتوا (CMS) است؟ اینها پرسشها ی هستند که امروزه در ذهن خیلی ی وجود دارد. در این مطلب سعی شده بصورتی ساده و شفاف به ویژگی ها ، کاربر دها فرق های پورتال با وب وب سایت ها سیسـتم های مدیریت محتوا (Content Management System) پرداخته شود.

پورتال پایبعضی است بر روی وب که به تبادل اطلاعات با کاربر ان می پردازد. پورتال اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری و به کاربر ان ارائه می دهد تا آنها نیازهای خود حول محور کار آن پورتال را بصورت مجتمع در یک پایگاه واحد بدست آورند.

پورتال ها بر خلاف وب وبسایت ها به منابع پایگاه های مختلف متصل هستند و دائما با آنها در حال تبادل اطلاعات بوده و در نهایت اطلاعات مورد نیاز کاربر ان را بصورت دسته بندی شده ارائه می دهند. اما این بدین معنا نیست که خود هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نمی کنند، بلکه پورتال ها نیز قابلیت انتشار اطلاعات سازمان یا کمپانی خود را دارند و در صورت لزوم بابقیه پورتال ها به اشتراک می گذارند.

امروزه پورتال ها تنها جنبه اطلاع رسانی ندارند، بلکه به کاربر ان خود این امکان را می دهند که از خدمات الکترونیکی سازمان یا شرکت بهره مند شوند. این خدمات موارد ی همچون تامین ناحیه فرد ی است که به کاربر ان اجازه می دهد اطلاعات مورد نیاز را مدیریت نمایند، جهت شفاف تر شدن این موضوع اجازه دهید به ذکر مثال بپردازیم:

بانک:
وقتی وارد صفحه اصلی پایگاه اطلاع رسانی یک بانک می شویم در اصل وارد پورتال آن بانک شده ایم. بانک به ما نرخ ارز را بر طبق روز جاری نشان میدهد این اطلاعات از کجا می آید؟ قابل اطمینان است؟ بله کاملا صحیح است، براي چه که این اطلاعات از منبع واحد بدست می آید و خودسرانه منتشر نشده است. در واقع پورتال بانک، آخرین اطلاعات نرخ ارز را با اتصال به منبع نرخ ارز که در یک پورتال دیگر قرار دارد در خود نمایش می دهد. در همین پورتال ممکن است اهم اخبار جهان در یک بلوک مستقل توجه شما را جلب نماید . این اخبار نیز بوسیله بانک منتشر نشده بلکه پورتال بصورت اتوماتیک اما بر طبق تنظیمات مدیر پورتال n انتها جهان را از پورتال دیگر (با مصرف از فناوری RSS) دریافت کرده و به لحظه نمایش می دهد و به همین ترتیب بانک اطلاعات دیگری همچون اوقات شرعی، وضعیت آب هوا غیره را بصورت یکجا در اختیار ما قرار می دهد که همگی موثق هستند . حال بانک اطلاعات سازمانی خود را در کنار این اطلاعات به ما نمایش می دهد. جهت مثال نمایش آخرین تصمیمات مصوبات خود به عنوان اخبار بانک در یکی از بلوک های صفحه. بانک همين طور ناحیه فرد ی را معین کرده که مشترکین (فرد ان) آن با وارد کردن شناسه فرد ی و رمز عبور کردن به اطلاعات حساب خود دساسترس ی و نسبت به انتقال وجه یا مدیریت آن اقدام نمایند. این اطلاعات با اتصال پورتال به شبکه اختصاصی بانک و نیز شبکه متمرکز بانکی جمع آوری یکجا در اختیار کاربر قرار داده شده است.

فناوری پورتال:
پورتال ها بدون وجود فناوری های ارتباطی مثل وب سرویس ها، SOAP و API عملا یک وب وبسایت بیشتر نیستند. مهمترین برجستگی پورتال ها نسبت به وب وبسایت ها (و بعضاً CMSها) وجود چنین فناوری هایی است. این فناوری ها راه های ارتباطی استاندارد بین همه پورتال های روز جهان است، صرف نظر از اینکه از چه سیسـتم علت سخت افزاری استفاده می کنند.

:SSO (Single sign-on)
یکی از خصوصیات ی مهم لاینفک پورتال بشمار می آید. این ویژگی باعث می شود که فرد فقط با داشتن یک شناسه فرد ی رمزعبور کردن به مجموعه ای از سرویس ها در یا چندین دامنه (Domain) دسترس و نگرانی ی داشته باشد این سرویس ها حتی می توانند بر روی بیش از یک پورتال و در آدرس های اینترنتی (دامنه) مفرق ی قرار داشته باشند، ولی فرد با یک بار وارد کردن شناسه رمز خود امکان ورود به ناحیه کاربر ی در تمام این آدرس ها (مشروط بر داشتن دسترس ی) را دارد.

تمرکز پورتال:
پورتال های بسياري وجود دارند که بر روی خدمات ویِژگزینشه متمرکز بوده و یا به ارائه خدمات به شکلی کامل می پردازند، به عنوان مثال پورتال فروشبعضی بر روی خدمات اقتصادی بازار متمرکز است یک پورتال خبری بر روی موارد خبری و رسانه ای متمرکز است.

فرق پورتال با وب سایت:
کلا فرق وب وب سایت با پورتال را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

۱٫ وب وبسایت انطباق پذیر نیست، بدین معنا که نمی توان محتوای آن را بصورت اتوماتیک تغییر داد، در حالی که محتوای پورتال بصورت اتوماتیک و بدون دخالت قوت آدم ی قابل تغییر است.
۲٫ وب وبسایت انعطاف پذیر نیست، بدین معنا که نمیتوان محتوای وب وب سایت را بصورت آنلاین تغییر داد، در حالی که محتوای پورتال با استفاده از کنترل پنل به آسانی قابل تغییر است.
۳٫ وب سایت محاوره ای نیست، بدین معنا که با کاربر ارتباطی برقرار نمی نماید و با او به تبادل اطلاعات نمی پردازد، در حالی که پورتال بر طبق نیاز فرد اطلاعات مورد نیاز او را ارائه می دهد.
۴٫ وب وب سایت صرفا جهت اطلاع رسانی است، در حالی که پورتال علاوه بر اطلاع رسانی به جمع آوری اطلاعات نیز می پردازد.

choose your website
در مجموع فرق های خیلی ی بین پورتال و وب وب سایت وجود دارد هر چند که در ظاهر فرق چندانی بین این دو مشاهده نمی شود، چون هر دو بر اساس یک استاندارد(html) خروجی را نمایش می دهند اما به محض شروع استفاده، فرق ها نمایان می شود.


فرق پورتال با CMS:

سی ام اس (سیسـتم مدیریت محتوا – Content Management System) صرفاً جهت مدیریت محتوای یک وب وب سایت بکار می رود. در حالی که پورتال با در برگرفتن سی ام اس درون علاوه بر این قابلیت، امکان تبادل اطلاعات با پورتال های دیگر جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف همين طور امکان اتصال پورتال ها را در دامنه های مختلف فراهم می سازد. به عبارتی دیگر سی ام اس زیر سیستم لاینفک پورتال بوده هر چند که به تنهایی هم کاربر د دارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان