چهارشنبه , مرداد ۱۳ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / تحلیل شبکه‌های سازمانی چیست؟

تحلیل شبکه‌های سازمانی چیست؟

istock social network 240x300 تحلیل  شبکه‌های سازمانی چیست؟

نرم افزار شبکه اجتماعی سازمانی

در خصوص نقد شبکه‌های سازمانی نتیجه مطالعه‌ای که بر روی ارتباطات داخل سازمانی شرکت انتشارات سوره مهر انجام شده بود سخن به بین آوردیم، در این مطلب ترجمه شده تلاش گردیده به طور مقدماتی تحلیل شبکه سازمانی و اطلاعات مفید ی که در اختیار سازمان و مدیران نیز محققان پژوهشگران جهت مطالعه سازمان قرار می‌دهد معرفی گردد.
در طول دهه‌ی قدیم تلاش ‌های عدیده‌ای در جهت اصلاح ساختارهای سازمانی و کوتاه‌تر کردن سلسله‌مراتب سازمان‌ها انجام پذیرفته است که نتیجه آن ظهور سازمان‌هایی با ساختار مختصر و دارای سطوح کمتر نیز اهمیت ‌ها مرز‌های سازمانی کاربر دی‌تر بوده است. یکی از اهداف این تلاش ‌ها ارتقاء کارآیی و انعطاف سازمان‌ها بوده است یکی از محصولات و نتایج جنبی آن توجه به این امر است که اکثرا همآهنگ ی‌ها و کار ‌های سازمانی در قالب «شبکه‌های غیررسمی (informal networks)» شکل می‌گیرند نه شبکه‌های گزارش دستور رسمی تعریف شده در سلسله‌مراتب سازمان. این شبکه‌های غیرآشکار پنهان گهگاه برای اجرا پیاده‌سازی استراتژی‌های سازمانی نقشی کلیدی ایفا می‌کنند. نتایج تحقیقات نشان داده است که ارتباطات مناسب در شبکه‌های داخل سازمانی می‌تواند تاثیری بالقوه بر بهره‌وری، آموزش و نوآوری سازمانی داشته باشد همچنین منافع بسياري از ارتباطات مناسب بین سازمان‌ها نشئت می‌گیرد.
تحلیل شبکه‌های سازمانی (ONA=Organizational Network Analysis) یک نوع تاباندن اشعه ایکس (x-ray) به سازمان در حال کار است، وسائل ی قوی جهت آشکار سازی رویه‌ها و الگوهای انتقال جریان دانش همکاری در بین گروه‌های استراتژیک سازمان که ممکن است به طور طبیعی معین و آشکار نباشند. به عنوان مثال در مطالعه‌ی تحلیل شبکه سازمانی بر روی مدیران عوامل اجرایی در بخش‌های استخراج و تولید یک سازمان نفتی بزرگ نتایجی جذاب توجه حاصل شد. این گروه که در میانه‌ی به کارگیری یک تکنولوژی جدید جهت افزایش سرعت انتقال دانش در بین اعضای کمپانی ‌های تولید سخت‌افزارهای استخراج نفت بود، همين طور علاقه‌ی زیاد ی به ارتقاء توانایی خود به عنوان گروه در جهت ایجاد به اشتراک‌گذاری دانش داشت در انجام این تحقیق همکاری مناسبی به عمل آورد. همان گونه که از دو گراف ترس و نگرانی یم‌شده‌ی زیر معین است، تحلیل شبکه سازمانی فرق ی عمیق بین ساختار رسمی تعریف شده‌ی گروه و ساختار ارتباطات غیررسمی را آشکار کرد.
بعد از انجام نقد شبکه سازمانی، سه نتیجه خیلی مهم به دست آمد:
اول، نقد شبکه سازمانی معین کرد که مدیران رده‌ی میانی در فرآیند و جریان انتقال دانش اطلاعات نقشی کلیدی داشتند. یکی از تعجب‌برانگیزترین نتایج از نقشی که «کول (Cole)» در این جریان انتقال دانش بین گروه بر عهده دارد ناشی شد، او تنها رابطه موجود بین بخش‌های تولید و دیگر بخش‌های شبکه روابط سازمانی است. در صورتی که او از گروه جدا شود، بهره‌وری گروه به طور کلی تاثیر معناداری خواهد پذیرفت زیرا افراد از طریق شبکه‌ی روابط غیررسمی، ارتباطاتِ اطلاعاتی مهمی برقرار کرده ‌اند. به عنوان مثال درخواست‌های مختلف ی که برای دریافت اطلاعات به «کول» می‌رسد و او با توجه به تجارب حوزه تصمیم‌گیری هر کدام از مدیران این درخواست‌ها را هدایت می‌کند و به این طریق کمک می‌کند که کل گروه و شبکه روابط رسمی و غیررسمی کارآیی و پاسخگویی داشته باشند.
دوم، تحلیل شبکه سازمانی کمک کرد که افرادی که کاملا منزوی کنارگذاشته‌شده بودند شناسایی شوند، این‌ها افرادی که بودند که به میزان کمی از تخصص اطلاعات آنها استفاده شده بود منابع ارزشمند ی برای کل گروه می باشند . همين طور معین کرد که اکثرا مدیران سطوح بالا از ارتباطات روزمره کاری حذف شده و یا از کار ‌های گروه کنار گذاشته شده‌اند؛ به عنوان مثال «جونز (Jones)» که بالاترین اهمیت را در بین مدیران و کارکنان بررسي شده دارد، یکی از منزوی‌ترین و پیرامونی‌ترین افراد در این شبکه ارتباطات غیررسمی بود. اما این یک نتیجه نسبتا بدیهی است زیرا هر چقدر که اهمیت افراد در سازمان بالاتر می‌رود، کارها و وظایف آنها مدیریتی‌تر می‌شود که باعث می‌شود کمتر در دسترس باشند و همچنین اطلاعات کمتری در مورد امور روزانه و در حال رخداد در سطوح پایین‌تر در سازمان داشته باشند. با این وجود ، در این مورد ویِژگزینشه در جلسات مباحثه و مصاحبه بعدی ما معین شد که «جونز» به مرور از شبکه روابط سازمانی بیش از میزان حذف شده است و این امر در مواقعی که نیاز به تصمیم‌گیری زود وجود دارد، باعث می‌شود کل شبکه ارتباطات دچار تعویق زمانی و تاخیر در عملکرد شود..
سوم، تحلیل شبکه سازمانی همين طور میزان ِ جداییِ بخش تولید (زیرگروه بالایی گراف) از دیگر بخش‌های کل شبکه را به بهتر ی نشان داد. چند ماه قبل از این مطالعه، اعضای بخش تولید به طور فیزیکی از طبقه‌ی نزدیک به دیگر واحدها نقل محل کرده به طبقه‌ی دیگری از ساختمان منتقل شده بودند، بعد از مطالعه بیشتر گراف ارتباطات استخراج شده مدیران سازمان به این نتیجه رسیدند که این نقل مکان و جدایی فیزیکی بسياري از ملاقات‌های ناخودآگاه (serendipitous meetings) بدون پروگرام ‌ریزی در راهروهای سازمان را از بین برده است و پس جلسات برنامه ‌ریزی‌شده برای حل موارد عملیاتی به وجود آمده برای این گروه طراحی گردید که از مشکلات ی که در نتیجه كم شدن نقل و انتقال اطلاعات بین بخش تولید و دیگر بخش‌های شبکه ایجاد شده بود پیشگیری گردد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان