دوشنبه , مهر ۷ ۱۳۹۹
خانه / مقالات / همه چیز درباره ساز ویولن

همه چیز درباره ساز ویولن

ویولن ساز زهی و آرشه ای است. این ساز کوچک ترین عضو سازهای زهی آرشه ای است. جهت نواختن اکثرا ٌ ً روی شانه چپ قرار می گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می شود.
1377144451 همه چیز درباره ساز ویولن
خرید ویولن

خرید ویولن,قیمت ویولن,خرید آنلاین ویولنولن

کوک سیم های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم).

اصوات سیم های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک کوچکتر از آن را اجرا نماید.
تاریخچه ویولن

تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی باز میگردد. بسياري معتقد هستند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها وقت ی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن بوجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. گاهي بر این باورند که ساز ویلن متعلق به یک امپراطوری هند در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بوده است برخي دیگر ریشه ان را در آفریقا و حتی کشورهای عربی میدانند. فرمهای اولیه سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت ولی بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند این ساز با چهار سیم سرشروع ساز ویلن تکامل یافته در سالهای آینده شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد ساز ویولون به صورت تکامل یافته دیده می شود. گاهي ایرانیان بر این باورند که این ساز از ساز ایرانی کمانچه مشتق شده است.
سازندگان

از اولین سازندگان ویولن می توان به گاسپارو برتولونی ایتالیایی نام برد، که در گاهي موارد وی را مخترع این ساز می دانند. از شاگردان زیاد دیده شده گاسپارو برتولونی آندره آماتی بود که او هم با کیفیت ترین سازنده ویولن در سطح جهان یعنی آنتونیو استرادیواری ایتالیایی را پرورش داد. تا کنون فردی در جهان پیدا نشده که نه فقط بتواند هنر او را تکمیل نماید بلکه قادر نبوده ویولنی بسازد که از حیث زیبا یی صوت بتواند با ویولن های آنتونیو استرادیواریوس مساوی ی نماید.

تا کنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویولن بوسیله گاسپارو برتولونی میگذرد و در این مدت با وجودی که کشفیات ی در علوم فیزیک و شیمی کرده اند نه فقط نتوانسته اند در ساختمان ویولن تغییری بدهند بلکه از رموز کار سازندگان گذشته نیز چیزی درک نکرده اند.
بخش های ویولن

خرک (در جلو)، گریف (جسم سیاه رنگ در عقب) سیم های ویولن

این ساز از ۵۸ قطعه مختلف ساخـته می شود. وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است .

ویلن از بخش های زیر تشکیل شده است:
آرشه:

یا کمان ترکه ای چوبی است که رشته های موی دم اسب در طول آن کشیده شده به دو سر آن ثابت شده است.
جعبه طنینی (جعبه ریزونانس):

جعبه ای است که از سه بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده است. گریف، خرک سیم گیر در این ساز از جنس چوب آبنوس (به دلیل استحکام بیشتر)است .
دسته یا گردن:

در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در سری بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری نماید . انتهای دسته به جعبه کوچکی (جعبه کوک) ختم می شود که سیم ها در درون آن به دور گوشی های کوک پیچیده می شوند.
خرک:

پلی است بین سیم ها جعبه طنینی. نقش خرک تقسیم راه سیم ها، نگه داشتن سیم ها با ارتفاع ویِژگزینشه جهت عبور بر روی جعبه طنینی و انتقال ارتعاشات سیم ها به جعبه طنینی. در درون جعبه طنینی استوانه چوبی کوچکی قرار دارد (تقریباً در زیر مکانی که خرک قرار دارد)، که نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زیرین ساز مانعی در جهت عدم شکسته شدن صفحه روئی ساز از فشار سیم ها خرک.
گریف:

از آبنوس ساخـته شده در طول دسته ویلن چسبیده است تا میانهٔ جعبهٔ ساز ادامه دارد. گریف بخشی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می چسباند و به این ترتیب طول سیم را کوتاه می نماید و نت های مختلف را می نوازد.
سیم گیر:

از آبنوس تهیه و تولید شده در فاصله اندکی از خرک تا انتها تنه ویولن کشیده شده است. با زهی از جنس روده یا پلاستیک یا سیم به دکمه ای که در قسمت پائین جدار تعبیه شده بند می شود.
سیم ها:

سیم ها از جعبه کوچک سر ساز شروع شده در طول چوب آبنوس تکیه گاه سیم ها ادامه یافته، از روی خرک گذشتن کرده در سیم گیر مهار می شوند. سیم های ویولن قبلا از روده گوسفند (زه) ساخـته می شد. امروزه در سیم های بم تر، روی روده سیم فلزی نازکی می پیچند در سیم های زیرتر از مفتول فلزی تنها مصرف می شود.
نوازندگی ویولون

نقش این ساز چه در ارکسترها، به صورت گروه نوازی و چه در ارکستر مجلسی ختی بصورت تکنوازی پر ارزش است بیشترین نقش را در ارکستر بر عهده دارند. نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی انفرادی بسیار زیاد پر ارزش است. وجهه جهان ی ویولن را می توان در سازگاری آن با فرهنگهای مختلف این ساز در موسیقی ملل مختلف دید.
بهتریـن ویولون ها

نخستین سازندگان معروف ویولن از ایتالیا می باشند . گاسپارو داسالو نخستین ویولن حقیقی را ساخت، اما مشهور ترین ویولن ها در شهر کرمونا تولید و ساخته شدند. آندره اماتی فرزندش نیکولا آماتی و شاگردش آنتونیو استرادیواری، بهتریـن ویولن های جهان را تا کنون تولید و ساخته اند.

مکان قرار گرفتن ویلن بر روی سطح شانه در نزدیکی گردن نوازنده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تکسچر و متریال فانتزی کارتونی یونیتی آنریل انجین Total Textures

تکسچر و متریال فانتزی کارتونی یونیتی آنریل انجین Total Textures در این مطلب قصد داریم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان