چهارشنبه , اردیبهشت ۲۲ ۱۴۰۰
خانه / مقالات / بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر

مقدمه ای بر مریضی آلزایمر
alzheimers 02 بیماری آلزایمر
کارت پزشکی

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

این بیماری علاج ناپذیر تحلیل برنده مرگ آور است. آلزایمر دمانس یا زوال عقل پیری از نوع آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقلی است. جهت اولین بار روانپزشک و آسیب شناس عصب آلمانی آلوئیز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ معرفی کرد این نام از او گرفته شد. این بیماری معمولا در افراد بالای ۶۵ سال ظهور می نماید ، هر چند آلزایمر زود زمان با شیوع کمتر می تواند خیلی زودتر از این سن رخ دهد. در سال ۲۰۰۶ میلادی ۲۶ میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا بودند و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی از هر ۸۵ نفر یک نفر مبتلا به آلزایمر وجود داشته باشد. مریضی آلزایمر مریضی پیش رونده ، تحلیل برنده ی مغز بوده که باعث مختل شدن شدید فکر حافظه می شود. بیماری آلزایمر شایعترین شکل دمانس یا زوال عقل است .

دمانس یک سندرم متشکل از تعدادی علایم است که از دست دادن حافظه قضاوت و دلیل تغییراتی در خلق خو توانایی های رفتاری ارتباطی را در بر می گیرد. های ارتباط با دمانس حاوی : دمانس عروقی دمانس گیجگاهی-پیشانی یا بیماری پیک مریضی کروتزفلد-ژاکوب ، دمانس لوی بادی هستند .

با پیشرفت بیماری تاثیر گذاشتن بر روی نواحی از مغز توانایی های مختلف مختل می شوند. نتیجه حاوی تغییراتی در توانایی ها و رفتار است. در حال حاضر ، زمانی که یک توانایی از دست رود بر نمی گردد. با اینحال ، برخي نتایج بررسی ها و تحقیقات در حال حاضر نشان می دهند که بعضی از بازآموزی ها ممکن می باشند .

اما اگر چه دوره بیماری آلزایمر جهت هر نفر منحصر است ، اما علایم مشترک بسياري وجود دارد. اولین علایم قابل مشاهده اکثرا ٌ به غلط تصور می شود که مربوط به سن یا نشانه هایی از اضطراب باشد. در مراحل اولیه شایع ترین علامت تشخیص داده شده ناتوانی در به خاطر آوردن اطلاعات مانند اشکال در به خاطر آوردن رویدادها وقایع جدید است . زمانی که احتمـا ل بیماری آلزایمر می رود تشخیص اکثرا توسط بررسی های رفتاری آزمایش ات شناختی که اکثرا ٌ با اسکن مغز در صورت لزوم همراه است تایید می شود.

با پیشرفت مریضی علایمی از عبارت گیجی تحریک پذیری ، پرخاشگری ، نوسانات خلقی ، اختلال زبانی(مساله تکلم بیان) از دست دادن حافظه به مدت زیاد ، انزوای بیمار ظهور می کنند. به تدریج عملکرده ای جسمی از دست رفته در نهایت به مرگ منتهی می شود. بررسی پیش معرفت فردی مساله است ، زیرا مدت بیماری متغیر است. بیماری آلزایمر برای دوره ی نامعین زمانی پیش از آن که کاملا ظاهر شود سال ها به صورت تشخیص داده نشده پیشروی می نماید . معدل طول عمر بعد از تشخیص در حدود هفت سال است. کمتر از سه درصد از مبتلایان چهارده سال پس از زمان تشخیص زنده می مانند.

از آنجایی که بیماری آلزایمر قابل علاج ناست و زوال آفرین بوده ، سرپرستی از بیماران ضروری است. نقش پرستار مهم اکثرا به عهده همسر یا بستگان نزدیک بیمار است . در کشورهای گسترش یافته بیماری آلزایمر یکی از پرنرخ ترین بیماری ها جهت جامعه است .

تاریخچه بیماری آلزایمر

فلاسفه و پزشکان یونان و روم باستان افزایش دمانس را با پیری ارتباط می دانستند. تا اینکه در سال ۱۹۰۱ روان شناس آلمانی آلوئیز آلزایمر اولین مورد شناخته شده بیماری آلزایمر را در یک زن پنجاه ساله به نام آگوستی دی شناسایی نمود. دکتر آلزایمر پیگیری کرد تا اینکه آن زن در سال ۱۹۰۶ فوت نمود ، او این مورد را اولین بار گزارش نمود. در طول پنج سال بعد یازده مورد مشابه در متون پزشکی گزارش گردید ، گاهي از آنها هنوز از اصطلاح مریضی آلزایمر مصرف می کنند.

این بیماری در ابتدا به عنوان بیماری معین توسط امیل کراپلین بعد از فرونشاندن برخي از معین ات بالینی(توهمات و هذیان ها) پاتولوژیکی(تغییرات تصلب شرایین) مندرج در گزارش اصلی آگوستی دی توصیف گردید. او بیماری آلزایمر را به شمار آورد همچنین دمانس یا زوال عقل سالخوردگی بوسیله کراپلین به عنوان زیر شاخه ای از دمانس پیری در ویرایش هشتم از کتاب روان پزشکی منتشر شده ی در ۱۹۱۰سال نامیده شد.

این در نهایت به تشخیص بیماری آلزایمر مستقل از سن انجامید. کلمه ی دمانس پیری از نوع آلزایمر(SDAT) برای مدتی به منظور توصیف بیماری در افراد بالای ۶۵ سال بکار برده می شد. در نهایت ، واژه ی بیماری آلزایمر به طور رسمی در نامگذاری پزشکی جهت توصیف بیماران در همه سن با الگوی علامت شایع معین دوره ی بیماری ، و نوروپاتولوژی گزینش گردید. از دست رفتن حافظه که زندگی روزمره را مختل می نماید روند طبیعی پیری ناست . آن ممکن است یکی از علایم مریضی آلزایمر باشد بیماری مخرب مغز که زوال عقلی تدریجی را در حافظه ، فکر کردن مهارت های ی را ایجاد می نماید. هر فردی احتمال دارد یکی یا بیشتر این علایم را در درجات مختلف تجربه نماید. اگر شما متذکر هر کدام از آنها شدید به احتمال زیاد به پزشک مراجعه بکنید .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کاربرد های آباژور در موارد مختلف

کاربرد های آباژور در موارد مختلف اگر نور نباشد زندگی غیر ممکن خواهد بود. شما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید vps خرید vps ارزان خرید سرور مجازی خرید سرور مجازی ارزان خرید وی پی اس خرید وی پی اس ارزان خرید فیلترشکن خرید vpn خرید vpn ارزان خرید vpn خرید vpn
close
خرید بک لینک قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس خرید وی پی ان